https://pgen.pl/assets/cache/56ed51b9101a0eb5547b6203389f852d_750_319_optim.jpg
Koncert dla Niepodległej na stulecie odzyskania niepodległości

Koncert dla Niepodległej, Niepodległa do Hymnu - ogólnopolskie śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w stolicy to tryptyk wydarzeń zachęcających Polaków do wspólnego świętowania stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Sto lat temu, po ponad wieku nieobecności, Polska wróciła na mapy Europy. Zakończenie I wojny światowej przyniosło Polakom jeszcze jeden powód do świętowania – odrodzenie ojczyzny. 11 listopada w kraju nad Wisłą stał się dniem wyjątkowym, a w tym roku jubileuszowe obchody rocznicy odzyskania niepodległości będą szczególne. 

— W zaledwie rok od powołania Programu Wieloletniego „Niepodległa” udało nam się doprowadzić do sytuacji, w której obchodami stulecia odzyskania niepodległości mogą cieszyć się wszyscy Polacy. Na unikalne wydarzenia zapraszają duże instytucje kultury, jak i niewielkie organizacje lokalne —  opowiada Jarosław Sellin, Pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. —  Program przewiduje współfinansowanie w tym roku ponad 90 projektów organizowanych przez krajowe instytucje jak Muzea Narodowe, Narodowe Centrum Kultury czy Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Dodatkowo środkami programu dotacyjnego „Niepodległa” wspieramy w tym roku 280 projektów lokalnych i regionalnych organizowanych w całej Polsce —  dodaje Minister Sellin.

Łącznie kalendarium obchodów stulecia odzyskania niepodległości, które dostępne jest na stronie niepodlegla.gov.pl/wydarzenia, zapowiada przeszło tysiąc nadchodzących wydarzeń, z których ponad 600 zaplanowanych jest na weekend 9-11 listopada. Co tydzień dodawane jest średnio 200 kolejnych projektów. 

— Biuro Programu „Niepodległa” zaplanowało na 10 i 11 listopada trzy wydarzenia. W sobotę 10 listopada wszyscy razem mamy szanse przeżywać wigilię Narodowego Święta Niepodległości uczestnicząc w Koncercie dla Niepodległej. Koncert transmitowany będzie na żywo na antenach TVP i Polskiego Radia — deklaruje Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. — W niedzielę 11 listopada zapraszamy wszystkich Polaków w kraju i poza jego granicami do przyłączenia się do akcji Niepodległa do Hymnu – wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego dokładnie w samo południe 11 listopada. Zaśpiewamy wspólnie z uczestnikami oficjalnych obchodów na Placu Piłsudskiego w Warszawie, a dołączą do nas stacje radiowe i telewizyjne. Każdy, kto włączy odbiornik radiowy, będzie mógł przyłączyć się do wspólnego śpiewania hymnu — informuje Jan Kowalski. 

W akcję Niepodległa do hymnu angażują się organizatorzy obchodów ogólnopolskich i wydarzeń lokalnych. Swój udział potwierdziły również publiczne i komercyjne stacje radiowe. W kalendarium wydarzeń na stronie niepodlegla.gov.pl można wyszukać wszystkie miejsca, w których organizatorzy zaplanowali wspólne śpiewanie hymnu. W pierwszym tygodniu zgłoszeń swój udział zgłosiło 65 instytucji i organizacji. 

W niedzielę 11 listopada Niepodległa zaprasza również na Krakowskie Przedmieście w Warszawie. W historycznym centrum stolicy każdy może przyłączyć się do wspólnego świętowania podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Spacerując w stronę Zamku Królewskiego, będzie można obejrzeć występy na kilku scenach, które staną na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych. A to wszystko o krok od placu Piłsudskiego, na którym odbędą się oficjalne uroczystości jubileuszowe z udziałem głowy państwa. 

Duże wydarzenia związane z obchodami stulecia niepodległości wiążą się także z promowaniem bogactwa polskiej kultury. Projekty przygotowane przez instytucje podległe Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego umożliwiają poznanie Polski dwudziestolecia międzywojennego i dziedzictwa ostatnich stu lat, ale też zaangażowania się we wspólne świętowanie.

— Program Wieloletni „Niepodległa”, po tegorocznej nowelizacji, liczy 47 projektów realizowanych w całym kraju przez największe instytucje kultury. Dodatkowy nabór przeprowadzony jesienią tego roku poszerzył tę listę o kolejne 43 przedsięwzięcia — informuje Paulina Florjanowicz, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. —  Wiele działań planujemy jako powtarzalne mechanizmy, angażujące społeczeństwo. Mamy nadzieję, że projekty kontynuowane przez lata rozbudzą w Polakach potrzebę celebrowania Narodowego Święta Niepodległości — dodała Paulina Florjanowicz. 

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa okazja do wzięcia udziału we wspólnym i radosnym świętowaniu jednego z najważniejszych dni w historii kraju.

Link skrócony: www.stdn.pl/10060-18d59

Galeria

Co o tym sądzisz?